YAGNI Prensibi

Merhabalar Arkadaşlar,

Bugünkü yazımda sizlere YAGNItasarım usulünden bahsedeceğim. Haydi başlayalım.

YAGNI (You Aren’t Gonna Need It): Türkçe karşılığı İhtiyacın yoksa geliştirme demektir. Yazılım Gelişticilerinin bir çoğu, projenin sonunda ihtiyacımız olursa veya ileride lazım olur gibi sebeplerle bazı ekstra özellikleri kodlamaktadır. Oysa doğru olan ve tasarımı sadeleştiren temel düşünce ihtiyacın varsa geliştir yoksa geliştirme yaklaşımıdır.

YAGNI, ekstrem programlama(XP) uygulamasının arkasında yatan bir prensiptir. Bu prensip, ekstrem programlamanın temel fikri olduğu için, her türlü metodolojide ve kendi gelişim süreçlerinde uygulanabilir.

Şu anda gerekli olmayan bazı ekstra özellikleri kodlamak için açıklanamayan bir endişe hissedildiğinde, gelecekte faydalı olacağını düşündüğünüzde, sakin olunmalı ve şu anda bekleyen işlere odaklanmak en doğrusu olacaktır.

Gereksinimlere uymayan veya en kötü senaryoda belki de kullanılmayacak düzeltme veya değiştirme gerektirecek bu özelliklere zaman harcanmamalıdır.

Evet Arkadaşlar, YAGNIprensibinden bahsettim. Sizlerde projelerinizde bu yapıyı göz önüne alarak uygulamalarınızı daha sağlıklı bir şekilde geliştirebilirsiniz.

Not : Bu blog yazısı Yahya Şirin‘in ders notlarından yararlanılarak yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir