Veri Bağlantı Katmanı

Merhabalar Arkadaşlar,

Bugün sizlere Veri Bağlantı Katmanından bahsedeceğim.

Veri Bağlantı Katmanı, OSI Modelinde 2. katmanda bulunur. Katmanla ilgili özellikler aşağıdaki gibidir:

  • Yerel sistemler arasındaki topoloji ve haberleşme özelliklerin tanımlar. Paket başlıklarını ve Checksum dizilerin hazırlar. Checksum : verinin değişip değişmediğini anlamak için paketin başına veya sonuna eklenen fazladan bit veya byte’lardır.
  • Datagramları çerçevelere paketler. Hataları anlar. Veri akışını düzenler.
  • Donanım adreslerini dönüştürür. Anahtar ve Köprü cihazları bu katmanda çalışır.
  • Veri bağlantı katmanında Ethernet ya da Token Ring olarak bilinen erişim yöntemleri çalışır ve bu erişim yöntemleri verileri kendi protokollerine uygun olarak işleyerek iletir.
  • Veri bağlantı katmanı ağ üzerindeki diğer bilgisayarları tanımlama, kablonun o anda kim tarafından kullanıldığı tespiti ve fiziksel katmandan gelen verinin hatalara karşı kontrol görevini yerine getirir.

Veri bağlantı katmanın özelliklerini gördükten sonra nasıl tasarım yapılır onu öğrenelim.

Veri Bağlantı katmanı tasarımı

Veri bağlantı katmanı iletişim için özel numaralar (kısaca bunlara MAC adresleride denir) kullanır. Bu katman ağ katmanına iyi tanımlanmış arayüz servisi sağlar. Fiziksel katmanda bitlerin nasıl iletileceğini tanımlar, çerçevelerin akışını kontrol eder ve hatalarını denetler. Çerçevelerin karşılıklı iletim hızlarını ayarlar.

OSI modelinin tasarım amaçlarından biride her katman iletişim için belirli görevleri yerini getirmesi ve bunu kendinden önceki ve sonraki katmanlara iletmesidir. Veri bağlantı katmanı da kendi işlediği veriyi bir üst katmana iletmekle yükümlüdür. Çerçeveler halinde gelen veri ikinci katman ekleri çıkartılarak bir üst katmanın kullanacağı paket yapısına çevirir.

Veri bağlantı katmanının işlevleri 

Ağ katmanına uygun tanımlanmış servis arabirimi sağlamak :

• Ağ katmanından iletilmek istenen veri bitlerini varış makinesine taşımaktadır. Bunun için veri bağlantı protokolleri kullanılmaktadır. Ayrıca bağlantılı, bağlantısız servisleri vermek için tasarlanmıştır. Bir bilgi varış tarafına iletildikten sonra sağlama bilgisi hesaplanır. Eğer yeni hesaplanan değer gelenden farklı ise, veri bağlantı katmanı bir hata olduğu sonucuna varır.

İletim hatalarını gidermek : 

• Veri iletimi sırasında göndericinin gönderdiği verinin sorunsuz olarak alındığına dair geri besleme bilgisinin alması, eğer veri hatalı ise bununla ilgili düzeltme önlemlerini uygulamak veri bağlantı katmanının diğer görevidir. Bu işlem bağlantısız iletimde bir zamanlayıcı kullanarak, bağlantı temelli protokollerde ise geri besleme bilgisi yollanarak sağlanır.

Yavaş alıcılardaki veri taşmasını önlemek için veri akışını ayarlamak : 

• Eğer alıcıdan daha hızlı olan gönderici sürekli veri göndermek ister, alıcı da bu hıza yetişemezse veri bağlantı katmanı tarafından akış denetimi yapılması gerekir. Bu denetim için geri besleme  tabanlı akış denetimi(alıcı göndericiye daha fazla veri göndermesi için geri besleme bilgisi gönderir) ve hız-tabanlı akış denetimi(geri besleme olmaksızın göndericinin hızı sınırlanır) şeklinde iki yöntem kullanılır. Veri bağlantı katmanı bu görevleri yerine getirebilmek için ağ katmanından veri paketlerini alır ve iletim için onları çerçeveler halinde paketler.

Veri bağı katmanı fiziksel katmandan aldığı veriyi bir üst katmana iletirken bu verinin doğruluğunu kontrolünü gerçekleştirir. Bunu her çerçeve sonuna bir kontrol dizisi ekleyerek sağlar. (FCS Frame Check Sequence)

Evet Arkadaşlar, bir blog yazısının daha sonuna geldik. Görüşmek üzere 🙂

Not : Bu blog yazısı Hakan Gençoğlu‘nun ders notlarından yararlanılarak yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir