Telnet Nedir ?

Merhabalar Arkadaşlar,

Bugünkü yazımda sizlere Telnet kavramından bahsedeceğim. Hazırsanız haydi başlayalım.


İnternet ağı üzerindeki çok kullanıcılı bir makineye uzaktaki başka bir makineden bağlamak için genişletilelen bir TCP/IP protokolü ve bu işi yapan programlamlara verilen genel isimdir.

Bağlanılan makineye girebilmek için orada bir kullanıcı isminizin ve bağlantının gerçekleşebilmesi için bir Telnet erişim programınızın olması gerekmektedir.

Telnet güvensiz bir protokoldür. Tüm veriler şifrelenmemiş olarak gönderilir. Bu yüzden Telnet oturumundan Sniffer yardımıyla önemli bilgilere ulaşılabilir.


Sniffer Nedir ?

Image result for sniffer nedir

İki bilgisayar arasındaki paylaşımı yakalamaya “Sniffing” denir. Sniffer ise bu işi yapan programlardır. Telnet protokolü güvenli olmadığı için bu yapı kullanılarak bilgiler elde edilmektedir.


Telnet protokolü kullanıcı adı ve parolayla bağlı bulunduğunuz ağda bilgilerinizi kolaylıkla görüntülenebilecek bir formatta olan PLAIN TEXT düzeninde göndermektedir. 

Veri alışverişini şifreleyen uzaktan bağlantı protokolü olarak SSH’a örnek verilebilir.

OSI dizisinde yedinci sırada yer alan Telnet; HTTP, HTTPS, IRC, SMTP gibi diğer programlarla birlikte, uygulama katmanında yer alır.

Evet Arkadaşlar “Telnet nedir?” sorusuna cevaplar aradık. Kısaca ne işe yaradığından bahsettik. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir