Swift’te While Döngüsü

Merhabalar Arkadaşlar, bugün sizlerle döngülerin ilki olan while döngüsünü anlatacağım. Gelecek yazıda ise diğer bir döngü türü olan for döngüsünü inceleyeceğiz. Hazırsanız haydi başlayalım 🙂


Swift While Döngüsü

Birden fazla işi aynı aynada yapmak için özelleştirilmiş yapılara kısaca döngü diyebiliriz. Döngüleri kullanarak hayatımızı daha kolay hale getiriyoruz. Birçok programlama dilinde aktif şekilde kullanılan while döngüsünü Swift dilinde de sıklıkla kullanıyoruz.

While döngüsünün şablonu aşağıdaki gibidir.

while kosul {
   // yapilacak islemler
}

Koşul doğru olduğu sürece kod blokları arasında yazılan ifadeler gerçekleştirilir.

1’den 10’a kadar ekranda bu değerleri yazdıran bir program yazalım. Eğer değer 10’dan büyükse bu işlemi bitirecek.

var number = 1

while number <= 10 {
    print(number)
   number += 1
}

number adında bir değişken tanımladık. Değişken değeri 10’dan küçük veya 10’a eşit olduğu sürece bu döngüye giriş yap, içindeki değeri ekrana bastır ve number değerini 1 arttır.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Sağlanan koşula göre değerleri yukarıdaki gibi görüntülüyoruz.


Swift Repeat – While Döngüsü

While döngüsünden farklı olarak repeat kavramı kullanıldığından koşula bakılmaksızın bir defa döngü çalıştırılıp, döngü içerisindeki işlem yapılır ve daha sonra oradan koşulu sağlamazsa çıkılır. Bu döngü diğer dillerde kullanılan do-while döngüsüne benzemektedir. Sadece isim değişikliği bulunmaktadır.

Örnek üzerinden daha iyi anlaşılacaktır diye düşünüyorum. Örnek olarak yaş değeri oluşturup onu karşılaştırarak bir mesaj gösterelim.

var myAge = 22

repeat{
    print("Benim yaşım \(myAge)")
} while myAge > 58

myAge adında bir değişken oluşturduk. 22 değeri atandı. repeat bloğunda yaş değerimi gösterdim. Bloktan sonra eğer yaşım 58’den büyük olsaydı işlemler devam edecekti ama değer küçük olduğundan işlem sonlanmış oldu.

Benim yaşım 22

Ekranda yaş değerimi yukarıdaki gibi görmekteyiz. Sizlerde bu örneği değiştirip farklı örnekler üzerinde işlemler yapabilirsiniz.


Yapılan örneklere aşağıdaki Github hesabımdan ulaşabilirsiniz :

While Loop Examples

Gelecek yazılarda görüşmek üzere hoşçakalın 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir