Swift’te Değişkenler

Merhabalar Arkadaşlar, bu yazımda sizlerle artık Swift dilini öğrenmeye başlıyoruz. Bir önceki yazımda sizlere Swift dilinden bahsetmiştim. O yazıya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz :

Swift programlama dilinde 2 tip değişken bulunmaktadır. Bunlar : Var ve Let olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu ifadeleri aşağıda ayrıntılı bir şekilde öğreneceğiz.

Var: İngilizce Variable yani değişken anlamına gelen sözcüğün kısaltılmış şeklinde “var” olarak karşımıza çıkmaktadır. varsonradan değiştirilebilir değişkenler için kullanılır. Örnek üzerinden anlatmak bu ifadeyi daha iyi anlamınızı sağlayacaktır. Benim 10 tane eriğim olduğunu hayal edelim. Ve bir yerede bu değeri not edelim. Daha sonra değerleri güncelleyeceğiz. Ben eriklerimi yedikçe sayısı elbette azalacak. Birkaç erik yedikçe başta not ettiğim erik sayısı 6’ya indiğini fark ettim. Bu örnekte olduğu gibi değeri değişebilen artan ya da azalan ifadeleri belirtmek için “var” anahtar sözcüğünü kullanırız.

Let: Bu değişkenimiz ise sabit ifadeleri belirtmek için kullanılır. var, değişkeninin tam zıddı bir şekilde çalışmaktadır. Bu yapıyıda örnek üzerinden anlatırsam daha iyi kavranacağını düşünüyorum. Örneğin : Benim kan grubum B Rh negatif olsun. Doğarken bana ebeveynlerim vesilesiyle aktarılan bu kan grubu ben büyüsemde, yaşlansamda ve ölsemde hiçbir zaman değişmeyecek sabit bir değerdir. Aynı bu örnekteki gibi Swift’te de sabit bir ifadeyi kullanırken ya da ileride değiştirmeyeceğimiz bir ifadeyi tanımladığımız “let” anahtar sözcüğünü kullanırız.


Değişken tiplerini öğrendikten sonra değişken nasıl tanımlanır onlara bir bakalım.

Swift dilinde değişkenleri tanımlama yaparken iki şekilde tanımlama yapılır. Alttaki tanımlamalardan ikincisini Swift önermektedir. Yazılan değerin hangi türe ait olduğunu zaten kendisi anlamaktadır. Ben yazarken türünü belirtmeden yazıyorum. Diğerinide kullanabilirsiniz.

var Degisken Adı  : Degisken Tipi = deger

var Degisken Adı = deger

Şimdi örneklere geçebiliriz.

var yas = 22 

yas adında var türünde değeri 22 olan bir değişken tanımladık.

print(yas) // 22

print() metodu ekrana bir şeyler yazdırmak için kullanılan bir metoddur. Ekrana yas değerini bastırdık. Bizlere sonuç olarak 22 değerini döndürdü.

yas = 24 // yaş değeri güncellendi.

print(yas) // 24

var tipinde değişkenlerde değerler güncellenebiliyordu. Bizlerde yaş değerini güncelledik. Ekrana yeni değerini gösterdiğimizde bizlere 24 değerini verdi.


İkinci örneğimizdeyse doğum tarihi ile ilgili olacak. let kullanımını daha da iyi anlayacağınızı umuyorum.

let birthday = 1997

let tipinde 1997 değerini alan birthday adında bir değişken tanımlandı. Doğum tarihi değiştirilemez bir değer olduğundan let kullanılması daha doğrudur.

print(birthday)

print() metodu yardımıyla değeri ekranda görüntüledik.

birthday = 1999 

let bir değeri yukarıdaki gibi update etmeye kalkışsaydık bizlere bu hatayı verecekti : “Cannot assign to value: ‘birthday’ is a ‘let’ constant” Değiştirilemez bir değişken olduğu için bu ifadeyi silip let halinde kullanmamızı öneriyor ya da değeri var haline getirip istediğimiz gibi güncellemelere izin veriyor.


Kodlara ve açıklamalara aşağıdaki Github hesabımdan ulaşabilirsiniz. Projeyi desteklemek adına starlarsanız çok memnun olurum :

Swift Programming Language – Var & Let

Evet Arkadaşlar, gelecek derslerde değişken türlerine derinlemesine bakacağız. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere herkese bol kodlu günler dilerim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir