Swift’te Continue ve Break

Merhabalar arkadaşlar, bugün sizlerle sıklıkla kullandığımız yapılardan olan continue ve break kavramlarını öğreneceğiz. Hazırsanız vakit kaybetmeden yazımıza geçebiliriz.

Continue kelimesinin İngilizcede karşılığı devam ettir. Break ise kırmak, devam etmemek anlamlarında kullanılmaktadır. Döngülerle birlikte ve koşul yapılarında da sıklıkla kullanılan bu yapıları derinine inceleyeceğiz.

Kontrol yapıları ile ilgili blog yazıma aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz : 

Swift Kontrol Yapıları


Swift Continue Kullanımı

Continue komutu durma devam et anlamında kullanıldığı için , döngüde bulunan mevcut yenilemeyi durdurup, durdurduktan sonra tekrar döngüyü devam ettirecektir. Dikkat edilmesi gereken bir nokta döngü baştan başlamaz nerede kalınmışsa oradan yoluna devam eder. 

Gündelik hayattan bir örnek vererek daha iyi anlaşılır diye düşünüyorum. Yemek yiyeceğiz bir yemekhaneye gittik. Sırayla çorba, ana yemek, ara sıcaklar ve tatlı diye devam ederek beğendiğimiz yemekleri alıyoruz. Çorbayı aldım, ana yemeği aldım sonra ara sıcağı almadım onu atladım ve yoluma devam ederek tatlımıda alarak yemek alma döngümü tamamlamış oldum. Bu örnekte kırılma noktam ne oldu ara sıcakları almamak oldu bir nevi burada continue yapısını kullanmış olduk.

Continue Statement

Flow diyagramda da bu anlattıklarımızı rahatlıkla görebiliyorsunuz. Şimdi kodlama kısmında nasıl oluyor ona bir bakalım 🙂

for i in 1...10{

  if i == 5 {
    continue
  }
  print(i)
}

Örnek olarak 1 den 10’a kadar dönecek bir döngü oluşturduk. İçerisine bir koşul yazdık. Eğer i değeri 5 değerine eşit olursa 5 değerini yazdırmadan atla döngünün bir sonraki şartına git ve sağlanan her bir değeri ekranda göster.

1
2
3
4
6
7
8
9
10

Sonuç olarak 5 değerini atlayarak 1 ile 10 arasındaki tüm değerleri yazdırmış olduk.

Continue kullanım olarak sen bu ifadeyi görmezden gel ve yoluna devam et şeklinde de algılanabilir.


Continue yapısını etiket yardımıylada kullanabiliyoruz. Şimdide o yapıyı inceleyelim.

Swift Continue Label Kullanımı

Continue komutunun bir diğer kullanım şekliyse  label yani etiket yardımıyla kullanmaktır. Bu yapıyı kullanabilmek için döngümüzün en üstüne bir name değeri vermemiz gerekmektedir. İsmi verdikten sonra continue komutunun yanına hangi döngüye gidilecek onu belirtmemiz gerekiyor. Bu yapıya ne gerek vardı falan diye düşünüyorsan iç içe for kullanımında işimizi kolaylaştıran bir yapıdır. Yukarıdaki örneği bu seferde label kullanarak yapalım bakalım sonuç değişecek mi?

firstForLoop: for i in 1...10{
  if i == 5{
    continue firstForLoop
  }
  print(i)
}

Örneğimizde ise for döngüsünün soluna bir isim verdik. “firstForLoop” adında bir label tanımladım. İf şartımızın içinde ise continue yanına label’ımızı ekledik. İşte bu kadar basit 🙂

1
2
3
4
6
7
8
9
10

Sonuç ilk örneğimizde yaptığımız gibi aynı çıktı. İsteğe göre kullanımı sizler seçebilirsiniz.


Bu örnek sizi tatmin etmediyse iç içe for döngüsünde başka bir örnekte durumu iza edelim.

firstFor: for number1 in 1...3 {
  secondFor: for number2 in 1...5 {
    if number2 == 4 {
      continue firstFor
    }
    print("number2 = \(number2)")
  }
  print("number1 = \(number1)")
}

İç içe for döngüleri oluşturduk. 1.döngümüze firstFor adını verdik. Bu for döngüsü 1 den 3’e kadar dönecektir. İkinci for döngümüz ise 1 den 5’e kadar dönecektir. number2 değeri eğer 4 değerine eşit olursa birinci For döngüsünden devam et diyor. Bu değer başlangıçtaki for döngüsünün sayısı kadar dönüp değerleri bastıracak.

number2 = 1
number2 = 2
number2 = 3
number2 = 1
number2 = 2
number2 = 3
number2 = 1
number2 = 2
number2 = 3

Başlangıçta for döngüsü 1 değerinde ikinci for döngüsüne geçiş yaptı. number2 değeri 4 olana kadar ekrana değerleri yazdırdı. 4 olduğunda label da yazan yazıyı gördü ve ilk döngüye geçiş yaptı. İlk döngü değerini 1 arttırıp ikinci döngüye geldi. Aynı şekilde ikinci döngü yine 4 değerini görene dek dönmeye devam edip, değerleri ekranda gösterdi. Bu şekilde 3’e kadar gidip değerleri ekranda gösterdi. İlk for döngüsü 4 değerini gördüğü anda döngünün koşulu ihlal edildi ve koşuldan çıkarak işlem sonlandı. Koşullara göre print(“number1 = (number1)”) değeri ekranda bastırılmadı.


Continue yapısını gördükten ve anladıktan sonra 🙂 artık break yapısınada bir bakalım.

Swift Break Kullanımı

Break komutu döngülerde kullanıldığında ise döngünün koşulu ne olursa olsun döngüyü sonlandırır ve yoluna hiçbir şekilde devam etmez. Continue yapısından farklı olarak tekrar tekrar başa dönmek yerine direkt döngüyü kırar ve işini bitirir.

Break komutuna gündelik hayattan bir örnek vermek gerekirse continue da vermiş olduğumuz yemekhane örneği üzerinden anlatalım. Ben sıraya girdim ve tek tek yemeklerimi almaya başladım. Önce çorbamı aldım daha sonra ana yemeğimi aldım ve ara sıcaklar hoşuma gitmedi yoluma devam edip tatlımı almayarak o anda kararımı verip sadece çorba ve ana yemeği alarak oradan ayrıldım. Break komutu ara sıcaklarda devreye girdi ve döngüyü kırarak sonlandırmış oldu.

Break Statement

Flow diyagramda da bu anlattıklarımızı rahatlıkla görebiliyorsunuz. Şimdi kodlama kısmında neler oluyor onada bir bakalım 🙂

for i in 1 ... 10{
  
  if(i == 5){
    break
  }
  print(i)
}

Continue yapısında kullandığımız örneğin aynısı kullandık. Tek fark break ifadesini ekledik. Döngümüz 1 den 10’a kadar dönecek ve ekrana sağlanan değerleri bastıracak. Döngü 5’i gördüğü zaman bir koşul cümlesi araya girip bu döngünün burada sonlanması gerektiğini belirtiyor.

1
2
3
4

Ekranda 1 den 4’e kadar sonuçları görmüş oluyoruz.


Swift programlama dilinde kullandığımız yapılardan biri olan continue ve break kavramlarını öğrendik ve çeşitli örnekler yaptık. Sizlerde kendiniz çeşitli örnekler yaparak bu bilgileri pekiştirebilirsiniz.

Faydalanılan Linkler

Swift Continue ve Break

Swift – Break Statement

Swift – Continue Statement


Gelecek yazılarda görüşmek üzere kendinize iyi bakın 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir