Swift Programlama Dili

Merhabalar Arkadaşlar, iOS uygulamaları geliştirmek için kullanılan sade ve basit bir dil olan Swift’i bugün sizlerle tanımaya çalışacağız. Hazırsanız haydi vakit kaybetmeden başlayalım 🙂


Swift Nedir ?

Image result for swift language
 • Swift, Apple tarafından iOS ve OS X platformlarına iOS ve Mac uygulamaları geliştirmek için oluşturulan bir dildir.
 • Swiftprogramlama dili güçlü, kullanımı ve öğrenilmesi kolay, Nesne Yönelimli (Object Oriented) bir programlama dilidir.
 • Swift, 2 Haziran 2014’te WWDCkonferansında tanıtıldı. Apple Worldwide Developer Conference(WWDC) (Apple Dünya Geliştiricileri Konferansı), Apple tarafından her yıl Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde, yazılım geliştiricileri için düzenlenen bir konferanstır. 1 sene boyunca yapılan değişikliklerin, yeniliklerin paylaşıldığı bir konferanstır.
 • Swiftprogramlama dilini Apple’ın bir ürünü olan Xcode idesini kullanarak çeşitli uygulamalar geliştirebilirsiniz. iOSMacOSWatchOSve tvOSgibi platformlara projeler yapabilirsiniz.
 • Swift, Objective-C, Haskell, Ruby, Python, C# gibi birçok programlama dilinden faydalanılarak yazılmıştır.
 • Swiftprogramlama dili, 2011 yılında çıkmış ve 2016 yılında ise Google’ın himayesi altına girmiş Kotlinprogramlama diline çok benzemektedir. İkisinin birbirlerine benzer olduğunu örnekler eşliğinde anlattığım blog yazısına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz :

Swift is like Kotlin

 • Swift sürüm olarak 4.2 seviyesinde stabil olarak çalışmaktadır. Yakın zamanda Swift 5.0’a tamamen geçilmesi beklenmektedir. Swift 5.0 geliştirilme aşamasında kullanıcıların kullanımına sunuldu. İsterseniz deneyimleyebilirsiniz.

https://docs.swift.org/swift-book/#

 • Swiftprogramlama dili , Ebabil kuşu anlamına gelen Swift kelimesinden meydana gelmiştir.
 • Swift‘in logosunda bulunan kuş , Ebabil kuşunu temsil etmektedir.

Evet Arkadaşlar, Swift programlama dilini tanıdıktan sonra artık bu dili neden öğrenmemiz gerektiğini gelin hep birlikte öğrenelim 🙂

Neden Swift’i Öğrenmeliyim ?

Related image

Swift programlama dili,Objective-C dilinden daha kolay ve güçlü bir dildir. Çevremdeki insanlara iOS geliştirmek için hangi dil ile başlamalıyım sorusuna cevap olarak hep Swift dili cevabını aldım. Bende Swift ile iOS dünyasına giriş yaptım ve oldukça memnun ve mutluyum. Objective-C dilini araştırdım ve merak ettim acaba neden bu dil beğenilmiyor diye. Sonra sonuçlar beni tatmin etti ve sizlerlede paylaşıyım. Öncelikle Objective-C dilinin syntax yapısı karmaşık ve zordur. Ağır bir dildir. Onun için Apple, Swift gibi dinamik ve hızlı bir dil çıkartarak bu hantallıktan kurtulmak istedi. Objective-C dili hâlâ kullanılmaktadır. Ama kaç senedir güncelleme vs almamaktadır. Yavaş yavaş vadesi doluyor. Swift ise 5.yılında 5.sürümüne geçmeye çalışıyor. Swift gibi bir dil varken büyük bir aksilik olmaz ise Objective-C ile pek yüz göz olmam diye düşünüyorum. İyi ki varsın Swift 🙂 Sizlere önerim iOS uygulama geliştirmek istiyorsanız öncelikle Swift dilini öğrenmeniz ve ihtiyacınız dahilinde de Objective-C dilinden yararlanmanız sizin adınıza güzel olacaktır diye düşünüyorum.


Swift’i Nasıl Öğrenebilirim ?

Image result for swift language

Her programlama dilinde olduğu gibi Swift programlama dilini öğrenirkende İngilizce kaynaklardan yararlanmanızı öneririm. Amacım Swift ve iOS konularında Türkçe içerikler oluşturmak. Yararlandığım kaynakları sizlerle paylaşacağım. Öncelikle bir yapıyı öğrenirken direkt o dilin dökümanında yararlanmanızı öneririm. Daha sonra başta yabancı kaynaklar olmak üzere kaynak taraması yaparak istediğiniz yapıyı öğrenebilirsiniz. Bol bol örnek yapıp, projelerinizi Github veya Bitbucket hesaplarınızda paylaşmanızı tavsiye ederim. Aşağıdaki listede yararlandığım kaynaklar bulunmaktadır :

 1. https://docs.swift.org/swift-book/
 2. https://www.raywenderlich.com/ios
 3. https://www.udemy.com/ios11-app-development-bootcamp/learn/v4/
 4. https://www.udemy.com/learn-full-swift-course-xcode-ios-programming/learn/v4/

Swift Tutorial

Swift programlamayı adım adım öğretmeyi hedeflediğim yazı serisine başladım. Yazmış olduğum derslerle ilgili yazılara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz :

Bir sonraki yazıda artık Swift programlamanın temellerine gireceğiz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere kendinize iyi bakın 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir