Multicast Nedir?

Merhabalar Arkadaşlar, bugün sizlere Multicast kavramından bahsedeceğim.

Multicast, aynı akışın birden fazla alıcıya gönderilmesi sırasında bant genişliğinden tasarruf sağlayabilmek için akışın sadece bir kopyasının ağa gönderilmesi işlemine denir.

Multicast, günümüz dünyasında sıklıkla bir çok yerde karşımıza çıkmaktadır. Örneğin IPTv de çekilen, yayınlanan canlı kanalların IP şebekelere taşınması, bir diğer örneğimiz ise herhangi bir okulda ders anlatılırken bu dersin diğer eğitim kurumlarındanda canlı olarak takip edilebilmesi ve son örneğimizde ise kamera görüntülerinin güvenlik nedenlerinden dolayı birden fazla uca görüntülerini teslim etmesi multicast işlemlerinin kullanıldığı birkaç uygulamaya örnektir.

Not : Multicast tekniğinin en önemli avantajı bant genişliğini verimli kullanabilmektir.

Multicast tekniği teorik olarak anlattıktan sonra sosyal hayattan bir örnek vererek konumuza son verelim.

Kuşkusuz Üniversite 1.sınıflarda sıklıkla başvurulan uzaktan eğitimi bilmeyeniz, duymayanınız yoktur diye düşünüyorum 🙂 Uzaktan eğitimlerimizde kullanabileceğimiz bir multicast kaynak sunucumuz olduğunu hayal edelim. Bu kaynak ile İstanbul genelinde bu yapıyı kullanacak 50 tanede üniversite alıcısı düşünelim. Akışımızın bant genişliğide 30 Mbps olarak ayarladık. Trafiği taşırken multicast işlemini kullanmazsak kaynak tarafından tarafında 50*30 Mb=1500 Gbps’lik bağlantıya ihtiyaç duyarız. Ekstra olarak içeriğimiz tıpa tıp benzer olduğu halde gereksizce 50 tane kopyasını ağa göndermiş oluruz. Bu gereksiz işlemlerden korunmak adına multicast önemli bir trafik tipi olarak bizleri bu eziyetten kurtarmaktadır.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere herkese kolay gelsin 🙂

Not : Bu blog yazısı Hakan Gençoğlu‘nun ders notlarından yararlanılarak yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir