Modül Kapsülleme Prensibi

Merhabalar Arkadaşlar, bugün sizlere Nesne Tasarım Usüllerinden biri olan “Modül Kapsülleme Prensibinden” bahsedeceğim. Daha önceki Prensiplere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz : 


Yazılım projelerinde ihtiyaçlar farklılaştıkça zaman içerisinde değişikliğe uğramak kaçınılmazdır. Yapılacak değişikliklerin sistemde bulunan birçok alt modülü etkilemesi, sistemin bakımı için harcanacak gücü olumsuz yönde etkiler. Modül Kapsüllemenin mottosu der ki ; Yapılan değişiklik ve geliştirmelerin sistemin tamamını etkilememesi için, aynı iş parçacıklarını yapan sınıflar aynı modüller içerisinde bulunması gerekir.

Modül Kapsülleme(Common Closure) de her yapının değiştirilmesi için bir nedeni olması gerekir. Projede bu prensip uygulandığı taktirde sistemin dayanıklılığını arttırır, test etmede harcanan zamanın ve çabanın azalmasını sağlar.

Basit bir şekilde güncelleme yapabilmek ve sürekliliği sağlayabilmek için Modül Kapsülleme projelerde şiddetli bir şekilde önerilmektedir. Güncelleme olacağı zaman güncellemeyi kolay hale getirebilmek için sadece değiştirilen, güncellenen bölüm yayına alınır. Değişiklikler tek bir bölümde yapılması projenin refahı için önemli olsada tek bir bölümde yapılmadığını farz edersek minimum sayıda modülün değişikliğe uğramasını sağlamamız gerekir.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere kendinize iyi bakın 🙂

Not : Bu blog yazısı Yahya Şirin‘in ders notlarından yararlanılarak yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir