CocoaPods Kullanımı

Merhabalar Arkadaşlar, bugün sizlerle iOS uygulamalar geliştirirken sıklıkla başvurduğumuz bir yapı olan CocoaPods kullanımını bahsedeceğim. Zaman kaybetmeden yazımıza geçelim.


Image result for cocoapods

CocoaPodsSwiftve Objective-C programlama dilleri için geliştirilmiş bir bağımlılık yöneticisi (dependency manager) dir. Ruby programlama diliyle yazılmıştır. İçerisinde birbirinden farklı binlerce 3. part kütüphane bulundurur ve kullanmak istediğiniz herhangi bir kütüphaneyi CocoaPods yardımıyla projelerinize dahil edip, özgürce kullanabilirsiniz.

CocoaPods, Android tarafında gradle‘a benzemektedir. Bizler Android uygulamalarımızda 3.part kütüphaneler kullanmak istediğimizde gradle dosyasına gidip ilgili kütüphanenin linkini yazarak kullanıyoruz. Benzer şekilde de iOS‘ta ise pod dosyasına gidip kullanılacak olan kütüphanenin linkini veriyoruz.

CocoaPods geliştiriciler için bütün uyumluluk ve dependency problemlerini çözer ve istenilen kütüphaneyi anında kullanmanızı sağlar. CocoaPods ile yüklenen her bir kütüphaneye “pod”adı verilir. Android’deki yapıda ise eklenen kütüphanelerin başına “implementation” sözcüğü eklenir.


CocoaPods Kurulumu

CocoaPods sitesine gidiyoruz ve seri bir şekilde kurulumu gerçekleştiriyoruz. Kurulum oldukça basittir.

Terminal ekranımızı açıp aşağıdaki kodu çalıştırıyoruz :

sudo gem install cocoapods

Bu kod ile CocoaPods yapısını cihazımıza yüklemiş oluyoruz. 3.part kütüphaneleri artık özgürce kullanabileceğiz.


Kurulum işlemini bitirdikten sonra artık CocoaPods’u örnek projemizde kullanabiliriz.

Örnek projemizde CocoaPods içerisinden bir kütüphane seçip kullanacağız. Ben örnek projemizde loading işlemini temsil eden bir yapı gösterebilmek için MBProgressHUD adlı kütüphaneyi kullanacağım.

Proje dizinimize gidip şu komutu yazıyoruz.

pod init

Bu kodla birlikte bulunduğumuz projede pod dosyası oluşturdu. pod dosyasına girerek istediğimiz kütüphanenin linkini ekleyeceğiz.

pod dosyamızı açtım ve eklemek istediğim kütüphaneyi ekledim. Kaydedip çıkıyoruz.

pod install

Kütüphaneyi kullanabilmek için yukarıdaki kodu çalıştırıyoruz. Kütüphanenin yüklenmesini sağladık.

Proje dosyalarımızın yanına pod dosyaları eklendi. Projemizi açarken artık kütüphanenin ekli olduğu beyaz renkli .xcworkspace uzantılı dosyayı çalıştıracağız.


Kodlama Zamanı

Son olarak kodlama kısmına geçiyoruz. Proje dosyamızı açıp aşağıdaki işlemleri yapıyoruz.

Uygulama ekranı açıldığında progress göstereceğimiz için ViewController dosyasına gidiyoruz. Gerekli işlemleri burada yapacağız.

Kütüphaneyi kullanabilmek için bulunduğumuz Swift dosyasına aşağıdaki kodu ekliyoruz.

import MBProgressHUD

Kütüphaneyi import ettik ve istediğimiz özelliğini kullanabiliriz. Bizler kullanıcıya bir şey yükleniyor hissi vermesi için yükleniyor progress yazılı bir yapı göstereceğiz.

class ViewController: UIViewController {

  override func viewDidLoad() {
    super.viewDidLoad()
    
    let hud = MBProgressHUD.showAdded(to: self.view, animated: true)
    hud.label.text = "Yükleniyor!!!"
  }

}

2 satırlık kodu viewDidLoad fonksiyonunun içine ekliyoruz. hud adında bir MBProgressHUD nesnesi oluşturduk. Nesneyi nerede göstereceğiz onu belirttik. Animasyonlu olsun diyede o seçeceği true olarak yazdık. Progress’in altında bir yazı gözükmesi için “Yükleniyor” mesajını ekleyerek işlemimizi tamamladık.


Projenin kodlarına aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz. Projeye destek olmak açısından starlarsanız sevinirim 🙂

https://github.com/halilozel1903/YazilimSanati-iOS/tree/master/CocoaPodsKullanimi

Evet Arkadaşlar, bugün sizlerle önemli bir konuya değindik. CocoaPods nedir onu öğrenip, örnek yaptık. Gelecek yazıda görüşmek üzere bol kodlu günler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir