Broadcast Nedir ?

Merhabalar Arkadaşlar,

Bugün sizlere Broadcast yani Türkçe karşılığı “Yayın” olan kavramdan bahsedeceğim.

Bir önceki dersimizde Multicast Nedir? adlı blog yazısı yazmıştım. O yazıya erişebilmek için aşağıdaki linke tıklamanız yeterli olacaktır : 

Hazırsak zaman kaybetmeden artık yazımıza geçebiliriz 🙂


Bir mesajın tüm ağda bulunan cihazlar tarafından alınmasını sağlayan
bir protokole Broadcastdenir. Mesajın tüm cihazlara gönderilmesi genelde istenmeyen bir durum olabilir. Çünkü ; Çoğunlukla sonsuz döngülere , güvenlik açıklarına ve gereksiz bellek dolumları gibi birçok duruma sebep olabilir. 

Tüm kullanıcıların adres belirtmesine gerek kalmadan uygulamadan faydalanması gerektiğinde bu cihazlar Broadcast yayınları yaparak ihtiyaçları karşılar.

Bu anlattıklarımıza bir örnek vermek gerekirse; DHCP sunucuların broadcast yayını yaptığını düşünelim. Broadcast paketleri bütün kullanıcılara ulaşır.  VLAN(Sanal Yerel Alan Ağı) oluşturma işlemide  Broadcastler düzenlenerek yapılan bir işlemdir. Her VLAN kendisi için özel bir broadcast oluşturur ve VLAN(Virtual Local Area Network)lar arasında broadcast paketlerinin transferine izin vermez.  Ağlar bu şekilde kişileştirilebilirler.

Router cihazlar, broadcast trafiğinde pasiftirler ve o duvarı aşamazlar. Eğer bu durumun tersi olsaydı tüm  broadcast yayını yapan yapılar bütün dünyaya dağılacak ve trafik kirliliği oluşturarak hayatımızı zorlaştıracaktı. Kısaca broadcast paketleri Networklerimize özeldir.

Broadcast yayınlarını birbirinden ayırmak için VLAN ya da Router cihazı kullanmamız gerekir.


Evet Arkadaşlar, bir yazımızın daha sonuna geldik. Herkese kolay gelsin 🙂

Not : Bu blog yazısı Hakan Gençoğlu‘nun ders notlarından yararlanılarak yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir