Blockchain Nedir ?

Merhabalar Arkadaşlar,

Bugünkü yazımda sizlere Blockchain teknolojisinden bahsedeceğim. Hazırsanız haydi başlayalım 🙂

Blockchain Nedir?

Blockchain dilimize blok zinciri olarak çevrilmektedir. Kısaca Blockchain şifrelenmiş şekilde veri yönetimi sağlayan dağınık yapıda bir veritabanı sistemidir diyebiliriz.

Blockchain teknolojisi, zincirleme bir modelle inşa edilen, takip edilebilen ama kırılamayan ve bir merkeze bağlı olmaksızın işlem yapmaya izin vermektedir. Böylece işlemler direkt olarak alıcı ile satıcı arasında ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Dağıtık yapıya sahip olması güvenli olması adına önemli bir artıdır.

Blockchain Tarihi

Kriptografik olarak güvenli bloklar zincirindeki ilk çalışma 1991 yılında Stuart Haber ve W. Scott Stornetta tarafından yapılmıştır. 1992 yılında Bayer, Haber ve Stornetta, Merkle ağaçlarını tasarıma dahil etti ve bu da birkaç belgenin bir blok halinde toplanmasına olanak sağlayarak verimliliğini artırmıştır.

İlk blok zincir 2008 yılında Satoshi Nakamoto olarak bilinen bir kişi  tarafından dizayn edilmiştir. Nakamoto tarafından bir sene sonra  kripto-para birimi Bitcoin’in çekirdek bir bileşeni olarak uygulandı ve burada ağdaki tüm işlemler için kamu defteri olarak görev yaptı. Bir blok zincirinin kullanımıyla, bitcoin, güvenilir bir otorite gerektirmeden double spending problemini çözen ilk sayısal para oldu ve birçok ek uygulama için ilham kaynağı olmuştur.

Blockchain Yapısı

Bir blok zinciri, birçok bilgisayardaki işlemleri kaydetmek için kullanılan merkezi olmayan, dağıtık ve halka açık bir dijital defterdir. Herkese buna erişebilmektedir. Bu yapı, katılımcıların işlemleri ucuza doğrulamasına ve denetlemesine izin verir. Bir blok zincir veritabanı, bir peer-to-peer ağı ve dağıtılmış zaman damgası sunucusu kullanılarak bağımsız olarak yönetilir.

Blok Zincirini Kimler Kullanacak?

Kuşkusuz blok zinciri teknolojisinin en büyük potansiyel kullanım alanı finans dünyası. Blok zinciri birçok işlemde aracıyı ortadan kaldırabiliyor. Blok zincirini kullanmak için  “cüzdan” isimli grafiksel kullanıcı arabirimleri yaygın olarak kullanılıyor. İnsanlar Bitcoin’le alışveriş yapmak ya da diğer kripto para birimleriyle birlikte depolamak için bu uygulamaları kullanabiliyorlar. Çevrimiçi işlemler kimlik doğrulama süreçleriyle yakından ilişkili. İlerleyen zamanlarda, cüzdan uygulamalarının başka türlü kimlik yönetim araçlarının çıkacağının sinyallerini vermektedir.

Block Zincirinde Fikir Haklarının Korunumu

Dijital bilgileri sonsuz kere kopyalamak ve internet sayesinde her yere dağıtmak mümkündür. Bu özgürce dağıtma işleminin önünü kuşkusuz telif hakları ve ihlalleri kesmektedir. Blok zincirlerinin kesirli kripto para birimlerinde ödemeyi mümkün kılması blok zincirinin bu senaryoda büyük başarı şansı olduğunu akla getiriyor. Telif haklarına girmeden gerekli işlemler yapabilmenin önünü açmaktadır.


Blockchain ile ilgili kaynaklar

Evet arkadaşlar bir yazımızın daha sonuna geldik. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere 🙂 Kendinize iyi bakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir