Android Uygulama : Türkiye’nin İlleri

Merhabalar Arkadaşlar, Bugünkü yazımda sizlere geliştirdiğim bir uygulamadan bahsedeceğim. Hazırsanız vakit kaybı yaşamadan yazımıza geçelim.

Türkiye’nin İlleri adlı Android uygulamam 10 Temmuz 2017 tarihinden beridir Google Play Store’da bulunmaktadır. Uygulamayı geliştirmeye başladığımda Java diliyle kodluyordum daha sonra Kotlin dilinin duyurulmasıyla birlikte Kotlin dilinide uygulamada kullanmaya başladım. Aktif bir şekilde hem Java hem de Kotlin ile uygulamayı geliştirmeye devam ediyorum.


Türkiye’nin İlleri, ilk sürümünde illeri sıralı bir biçimde listelediğim ve tıklanılan ilin detay sayfasına gidilip il hakkında genel bilgilerin bulunduğu basit bir uygulamaydı. Daha sonradan uygulamaya olan ilgi ve Android tarafında öğrendiğim bilgileri uygulamayı daha iyi hale nasıl getirebilirim diye beni düşündürdü. Uygulamanın 2.sürümünü 5 Mart 2018 tarihinde yaptım. Uygulamaya duyulan İlgi ve alaka benim hoşuma gitti ve daha iyisi nasıl olur diye her geçen gün uygulamayı en kullanışlı hale getirmeye çalışıyorum.

Uygulamanın Detayları

Bu uygulama Türkiye’nin 81 ili hakkında plaka numarası , bölge , yüz ölçümü ve birçok konu hakkında kısa ve faydalı bilgiler içermektedir. Ekstra İllerin anlık hava durumlarını öğrenebileceğiniz, İller ile ilgili testlerin bulunduğu bir uygulamadır.

Uygulama 4 ana bölümden oluşmaktadır :

  • İllerin Bilgileri
  • Hava Durumu
  • İllerle İlgili Testler
  • İletişim Bölümü

İllerin Bilgileri 

Türkiye’nin 81 ili plaka numaralarına göre sıralı bir şekilde bulunmaktadır. Kullanıcı istediği İle tıklayarak o şehirle ilgili birçok bilgiye ulaşabilecek. Şehrin bulunduğu bölge, gezilip-görülecek yerler, meşhur yiyecek-içecekleri, yüzölçümü gibi birçok konu hakkında fikir sahibi olacaklar.


Hava Durumu


81 ilin anlık hava durumunu havanın durumuna göre değişen farklı iconlarla beraber öğrenebileceğiniz bir bölümdür. GPS izni vererek bulunduğunuz lokasyona görede anlık hava durumunuzu öğrenebileceksiniz. Gece ve gündüz olarak zamana göre değişen arka planlarıda bulunmaktadır.

İllerle İlgili Testler

İller bölümünde elde edilen bilgilerin sınandığı bir bölümdür. Bu bölümde 3 farklı test seçeceği bulunmaktadır. Plakalara göre testler, Neyi meşhur testleri ve Telefon kodlarına göre testler bulunmaktadır. Gelecek güncellemede ise ilçelere görede testler eklenecek 🙂 Bu eğlenceli testleri çözmenizi tavsiye ederim.


İletişim

Son bölüm ise iletişim bilgilerimin bulunduğu bir alandır. Gelecek güncellemede bu alanda da değişiklikler yapacağım. Mail adresim, telefon numaram, blog yazdığım sitenin linki ve lokasyon bilgilerim bulunmaktadır.


Türkiye’nin İlleri Android uygulamama aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz :

Türkiye’nin İlleri

Desteklerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum.

Gelecek blog yazılarında görüşmek üzere kendinize iyi bakın 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir