Android Uygulama Bileşenleri

Merhabalar, bugün sizlerle Android uygulamalar geliştirirken dikkat etmemiz gereken bileşenleri bilmemiz gerekir. Hazırsanız haydi başlayalım.

Uygulama bileşenleri, bir Android uygulamanın en önemli yapısıdır. Her bir bileşen sistemin uygulamanıza giriş yapabileceği farklı bir nokta oluşturmaktadır. Android işletim sistemindeki bileşenleri olması zorunlu ve zorunlu olmayan bileşenler olmak üzere iki farklı temel alanda incelenir.

Android uygulamalarda 3 temel bileşen bulunmaktadır.

  • Activity
  • View
  • Intent

Bu bileşenlerin yanına uygulamaya ve ihtiyaca göre uygulamalarda aşağıdaki yapılarda kullanılmaktadır.

  • Content Providers
  • Services
  • Broadcast Intent & Receivers

Manifest dosyası ve diğer kütüphane bileşenleride ikincil kategoride kendilerine yer bulabilirler.


Zorunlu ve zorunlu olmayan yapıları öğrendikten sonra şimdide onlara kısaca bir göz atalım.

Activity : Android uygulamaların kullanıcı arayüzüyle ilgili bir bileşenidir. Bir uygulamada tek bir activity olabileceği gibi birden fazla activity de olabilir. Uygulamanın içeriğine ve büyüklüğüne göre değişiklik gösterir. Her bir activity, Activity sınıfından türetilmektedir. Activity, Android’in yeni çıkan sürümleriyle birlikte AppCompatActivity sınıfından türetilmeye başlandı. AppCompatActivity, sınıfıda Activity sınıfından türetilmektedir.

Views : Android uygulamalarda kullanıcıya gösterilen yapılar bütünüdür.Kullanıcılar bu bileşenleri kullanarak etkileşime girer. Örnek yapılar: Button, ListView, TextView vb.

Intents : Bileşenler arası iletişimi sağlayan yapıdır. Bir activityden başka bir activity’e geçiş yapmak istediğinizde Intent kullanılır. Aktivityler arası bilgi alış-verişinide Intent sınıfı sayesinde gerçekleştirebiliriz.


Content Providers : Content Providers uygulamalar arası veri iletişimi için kullanılmaktadır. Telegram uygulamasındaki kişi listesine içerik sağlayıcılar aracılığıyla erişilmektedir. Content Provider sınıfından türetilmektedir.

Services : Uygulamaların arka planda yapması gereken işlemleri yapabilmeleri için özelleştirilmiş yapılardır. Örneğin Spotify uygulamasında müzik çalmaya başlayıp Instagram uygulamasında da birilerini stolklarken müzik çalma işini ilgili servisler yapmaktadır. Service sınıfından türetilmektedir.

Broadcast Receivers : Sistemden veya başka uygulamalardan gelen mesajlara yanıt verme işlemini yapmaktadır. Örnek vermek gerekirse, herhangibir yerden mesaj geldiğinde ya da bir indirme işlemi tamamlandığında uygulamalar haberdar olacaktır. Kullandığınız bankacılık uygulamalarında SMS ile gelen şifreleri bu yolla uygulamada otomatik olarak kullanabileceğimizi anlayabilirsiniz. Broadcast Receiver sınıfından türetilirler.


Evet arkadaşlar, Android uygulama bileşenlerini tanımaya çalıştık. Gelecek derslerde bu yapıları derinine inceleyeceğiz. Herkese bol kodlu günler dilerim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir