Ad Hoc Ağı Nedir?

Merhabalar Arkadaşlar, bugün sizlerle Ad Hoc ağının ne olduğunu öğreneceğiz. Hazırsanız haydi öğrenmeye başlayalım.

Ad Hoc Ağı (Network), iki veya daha fazla cihaz arasında iletişim ve veri aktarımını yapan, yaparkende herhangi bir kablosuz erişim noktasına veya yönlendiriciye (Router)’a ihtiyaç duymadan yaptığı bağlantılara denir. 

Ad Hocağlarında temel olarak donanımlar merkezi bir erişim noktası veya Router olarak kullanıldığı bu tip ağlar kararlı ve iletişim açısından güvenilir değildir. Bu ağların kullanılması birçok atağa maruz kalıp, bilgilerinizin çalınmasına sebep olabilir. Genellikle Ad Hoc ağını kullananlar kendi cihazları arasında herhangi bir yönlendiriciye ihtiyaç duymadan iletişim sağlamak amacıyla bu ağı kullanırlar.

Image result for ad hoc network game

Ad Hoc ağının temel anlamda ne iş yaptığını öğrendikten sonra konunun daha iyi anlaşılması açısından bir örnek vereceğim.

Geliştirdiğim bir Android ya da iOS Tic Tac Toe bilindik adıyla XOX oyununu arkadaşımlarla birlikte oynamak istediğimizde arada herhangi bir Router olmadan yönlendirmesiz bağlantı yaparak iki veya daha fazla arkadaşımla birlikte online bir şekilde yarışmalar yapabiliriz.

Bir başka örnekte ise evdeki cihazlarımızdan tabletteki birkaç dosyayı telefonuma atmak için yönlendirme yapmadan Ad Hoc ağını kullanarak dosya paylaşımı yapabilirim.

Diğer ağlardan farklı olarak son kullanıcıların karmaşık işlemlere sokmadan direkt bir bağlantı oluşturmaları için Ad Hoc ağı tercih edilmektedir. Diğer bağlantılara göre güvenlik seviyesi düşük olsada okulda, ofiste birçok yerde Ad Hoc ağını kullanarak dosya alışverişi gibi işlemleri yapabilirsiniz.

Ad Hoc ağları, yukarıda vermiş olduğumuz örneklerin dışında otomobillerin iletişim aygıtları olmak üzere birçok alanda karşımıza çıkmaktadır. Küçük yerel ağlar için Ad Hoc ağlarının tercih edilmesinin başlıca nedenlerinden biri daha maliyetsiz bir ağ çözümü olduğu için kullanılmaktadır. Ad Hoc ağının maliyetten kısarkende birçok aygıtın bağlanıp kullanması açısından işlevsiz ve yetersiz kaldığını göz ardı etmemek gerekir. Ad Hoc ağları yalnızca peer-to-peer (P2P) aktarımlar için tercih edilebilecek kullanışlı birer bağlantı çözümündendir.

Image result for peer to peer network

Peer to Peer (P2P), bir ağ üzerinde haberleşme sırasında aynı haklara sahip olan iki bilgisayarın gerçekleştirdiği veri alışverişi işlemine denir.

Evet arkadaşlar, Ad Hoc ağını tanımaya çalıştık. Gelecek blog yazılarında görüşmek üzere kendinize iyi bakın 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir